Posted

"Yemek yapmayı çok seviyorum. Bu, benim tutkum!'

Genç İranlı bir kadın olan Mauboubeh, Milano Kızılhaçı tarafından desteklenen bir güçlendirme yolculuğuna başladı ve sonunda bir restoranda iş bulmayı başardı.

Birkaç yıl önce İtalya'ya gelen Mauboubeh, "Yemek yapmayı çok seviyorum. Bu benim tutkum" diyor. 2019 yılında siyasi sığınma hakkı aldıktan sonra the Human Safety Net'in İtalya'daki STK ortağı olan Milano Kızılhaçı tarafından desteklenen istihdam ve kapsayıcılık programına katılma fırsatı elde etti. Projenin amacı, iş dünyasına girebilmeleri için sığınmacı ve mültecilere mesleki eğitim vermek.

İlişkisel ve yumuşak becerilerini güçlendirmeyi amaçlayan ilk aşamadan sonra ekmek ve el yapımı makarna yapma sanatında tutkusu olduğunu fark etti.
Kısa bir süre içerisinde Milano'da Duomo bölgesine yakın bir İtalyan restoranında iş bulan Mauboubeh, restoranın Bolonyalı aşçısından tortellini ve ravioli gibi dolgulu makarna yapımını öğrendi. Mutfakta yoğun çalışmayla geçen aylar süresince gerekli teknikleri öğrenerek kendini tamamen İtalyan kültürüne verdi. 
COVID-19 pandemisi ile işini kaybetmiş olsa da tutkusunu kaybetmedi.

"Bu zor zamanlarda hiç yalnız kalmadım. Yeni deneyim ve iş fırsatı arayışımda, eşime ek olarak Milano Kızılhaç'ında beni destekleyen bir gönüllüden de yardım aldım. Bu sayede yeteneğimi mutfakta gösterebileceğim güzel bir restoranda yeni bir iş bulmayı başardım!"