Posted

%90 - Bilimsel araştırmalar, çocuk beyninin 0 ila 6 yaş arasında yetişkin beyni boyutunun %90'ına ulaştığını gösteriyor

Araştırmalar, bu dönemde beyinde oluşan sinir bağlantılarının çocuğun büyüdüğü çevreden önemli ölçüde etkilendiğini gösteriyor.

Çocuklar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, beynin büyüklüğünün doğumdan altı yaşına kadar dört katına çıkarak yetişkin beyni büyüklüğünün %90'ına ulaştığını gösteriyor.

Araştırmalara göre bu dönemde beyinde oluşan sinir bağlantıları, çocuğun içinde büyüdüğü çevreden önemli ölçüde etkileniyor ve erken çocukluk döneminde edinilen olumlu deneyimler, eğitimde başarı ve hayat boyu fiziksel ve zihinsel sağlığın en güçlü temelini oluşturuyor. 

23 ülkede aktif olan Aileler İçin the Human Safety Net programı, savunmasız koşullar altında yaşayan ebeveynleri, çocuklarının yaşamının ilk altı yılı boyunca,   ebeveynlik derslerine, aile merkezlerine, çocuklar ve ebeveynler arasında duyarlı ilişkiler oluşturulmasına odaklanan ev ziyaretlerine, sağlıklı davranışlar, tutarlı rutinler ve dil ağırlıklı deneyimlere yatırım yaparak destekliyor.  
Katılan ebeveynler, kendilerine daha güvenli hale geliyor, duyguları ve stresleriyle daha iyi başa çıkıyorlar.

Çocuklarının gelişimi üzerinde etkisi kanıtlanmış basit uygulamaları hayata geçirip davranışları ediniyorlar.
Beyin, ilişkiler, deneyimler ve öğrenme fırsatları yoluyla her gün inşa edilir. Bunların çocukların yaşamının geri kalanında sağlık, eğitim ve kariyer beklentileri üzerinde kanıtlanmış etkileri bulunur. 

Çocukların vücudundaki tüm biyolojik sistemler, etraflarındaki çevreye tepki verir. Beyin, her bir sistemden çalışma şekline etki eden ve hatta kimyasını ve mimarisini değiştirebilen sinyaller alır.

Örneğin çok sayıda çalışma, fiziksel egzersizin kardiyovasküler sağlığı desteklediğini ve ayrıca yeni sinirsel bağlantıların oluşumuna ve beyinde hafızayı ve ruh halini iyileştiren artan kan akışına yol açan süreçleri uyardığını gösteriyor.
Erken çocukluk dönemi, çocukların en savunmasız olduğu yıllardır. Yoksulluk, stres ve ihmal, biyolojik sistemlerine aşırı yük bindirererek, fiziksel ve zihinsel sağlıklarında uzun vadeli sonuçlara neden olur. Böylece çocukların hayattaki şanslarını zedeleyebilir. 

Dünya genelinde beş yaşın altındaki 250 milyon çocuk, potansiyellerini tam olarak gerçekleştirememe riski altında olup, bu durum küresel COVID-19 pandemisi ile daha da kötüleşmiştir. Ancak, büyük sıkıntılar karşısında bile küçük çocuklar için en iyi güvence, ebeveynleri ile aralarındaki besleyici ilişkidir.

Bu konuda daha fazla ilgi edinmek isterseniz şu kaynakları inceleyebilirsiniz: