Hrvaška partnerica gibanja The Human Safety Net, nevladna organizacija Rastimo Zajedno, je prejela priznanje skupnosti, saj nudi enega od treh najučinkovitejših digitalnih orodij v Evropi za vključevanje družin v programe razvoja najmlajših v zgodnjem otroštvu.
V novi raziskavi, ki je bila objavljena letos, je bilo delo organizacije Rastimo Zajedno o podpori družinam, ki živijo v ranljivih okoliščinah na Hrvaškem, poudarjeno kot »najboljša praksa«. Evropska mreža za podporo družinam je na svojem spletnem mestu nevladno organizacijo imenovala za regionalno prvakinjo.
Center za podporo staršem Rastimo Zajedno, ki se imenuje »Rastemo skupaj«, usklajuje nacionalno mrežo strokovnjakov iz različnih disciplin in sektorjev, ki družinam z majhnimi otroki nudijo starševsko in družinsko podporo.
Rastimo Zajedno je ena od štirih nevladnih organizacij, ki je leta 2021 prejela podporo na podlagi pobude Scale Up Impact gibanja The Human Safety Net. Scale Up Impact odkriva programe z visokim potencialom, ki imajo dokazan učinek, in jim več let zagotavlja finančno in nefinančno podporo za krepitev zmogljivosti ter povečanje njihovega družbenega
učinka. S to dodatno podporo je organizacija Rastimo Zajedno razširila svoje delavnice za starše in sodelovanje z vladnimi družinskimi centri. Ponudba nevladne organizacije zdaj podpira tudi starše invalidnih otrok, ranljive starše, očete, ločene očete in posvojitelje. Franjo Saban, vodja skupine Rastimo Zajedno, je pojasnil: »Naši programi so postali medsebojno povezani in rastejo. S širitvijo obsega naših delavnic lahko še več staršem pomagamo premagati številne izzive današnjega starševstva.«
Vodja druge skupine, Tilja Zunic Kolundzic, je dejala: »Programi staršem dajejo nekaj, česar niso pričakovali – orodja za prepoznavanje lastnih starševskih prednosti, zaradi katerih so najboljši starši. Pomagamo jim spoznati, da so najboljši strokovnjaki svojih otrok.«
Naloga nevladne organizacije je zagotoviti, da ima vsak starš dostop do podpore in sredstev za izpolnitev svojih psiholoških in družbenih potreb. Kot je dejala ena od mamic, ki so sodelovale v programu: »Danes je izjemno težko biti starš, saj se srečujemo z izzivi, ki nam jih vsiljuje zunanji svet.«
Oglejte si videoposnetek staršev in otrok, ki jih podpira Rastimo Zajedno
Druga mamica je dodala: »Te delavnice so mi omogočile, da svoje izkušnje delim z drugimi. Tako spoznaš, da nisi sam.« Eden od sodelujočih očetov pa je dejal: »Zagotovo sem izboljšal svojo komunikacijo in odnose z otroki. Otroci raje preživljajo čas z mano, več se igramo, več se pogovarjamo, včasih celo kuhamo skupaj.«